Biz Sizi Arayalım!
EMLAK ARIYORUM!
MÜŞTERİ ARIYORUM!
Bizi takip edin!Bizi takip edin!
E-Bültenimize üye olun!
Bodrum

Bodrum

Bölge Rehberi

ORTAKENT

Rüzgarla yarışanlar

Yarımadının denize girmek iç;in en ç;ok tercih edilen plajlarına sahip olan yerleşimlerdendir. Dolmuş minibüslerle yaklaşık 15 dakikada Bodrum’a ulaşabilirsiniz. Denizkenarındaki lokantaları, her gelir grubuna seslenen konaklama merkezleri ile yaz aylarının ilgi odağıdır.  Kargı koyu denilen plajında, gezintiye çıkmak için bekleyen develeri görebilirsiniz.
1963-1966 yılları arasında Prof. Dr. Yusuf Boysal başkanlığında kazısı yapılan Müskebi- Myken mezarlığı Ortakent'dedir.

 Ortakent Ortakent Ortakent


PEDESA

“Altes, kralıdır savaşsever Leleglerin
Satnioeis kıyısında yalçın Pedasos’u tutardı elinde.”
Iliada, Homeros


Lelegler Ege Bölgesi’nin en eski halklarındandır. Leleglere ait bugüne ulaşmış en sağlam kalıntı ise Konacık’ta, Gökçeler Mevkii denilen yerde bulunan Pedesa kalıntılarıdır.
Bodrum-Turgutreis ana yolunda Konacık’tan, Pedesa’ya yönlendiren yol levhasını takip edeceksiniz.  Çırkan Köyü’ne kadar arabayla gidebilirsiniz. Ardından yöre halkının Gökçeler Kalesi olarak isimlendirdiği yere yaklaşık 1 saatlik bir yürüme yolunuz var. Bu yol yarımadanın büyüleyici bitki örtüsüyle ve çamlarla süslenmiş, güzel bir vadiden zirveye çıkaracak sizi. Ancak, rehbersiz ulaşımın güç olacağını söylemekte fayda var.
Lelegler yerleşimlerini denizden uzak ve yüksek yerlere kurardı. Bu sayede hem bütün kıyıları rahatça gözleyebilir, hem de güç ulaşılır konumları nedeniyle ani saldırılardan korunurlardı. Bu yerleşimde, tipik Leleg duvar işçiliğiyle örülmüş yuvarlak yapı duvarlarını görebilirsiniz. Leleg yapı tekniğinin en ilginç yanı hiç bir bağlayıcı malzeme, çimento ya da harç kullanılmadan üst üste konulan taşlardan oluşmasıdır. Bodrumlu tarihçi Herodot’un anlattığına göre, Pedesa’daki tapınak geleceği gören bir sakallı rahibe nedeniyle ünlenmişti. Lelegler tarih boyunca, bölgenin diğer halkları içinde eriyerek günümüze kadar ulaşmış kültürümüzün ilk sahipleridirler. 
Pedesa’ya yapılacak zorlu ama keyifli bir yürüyüşle sadece binlerce yıl öncesini ziyaret etmeyecek, aynı zamanda yarımadayı ve kıyılarını kuşbakışı görme şansını da elde edeceksiniz.

 Pedesa Pedesa


TORBA

Burası hem Bodrum’a çok yakındır, hem de çok uzak. Yaz kış yaşamak için tercih edilen yerleşimlerdendir. Tertemiz denizi ile özellikle sakin tatil isteyenler için gerçek bir sığınak. Köyün sırtlarında yükselen tepelerde, bölgenin en eski sahiplerinden olan Leleglerden kalma yapı kalıntılarıyla kıyıda Bizans döneminden kalma kilisesi görülmeye değer.

 Torba Torba TorbaAnasayfa