Biz Sizi Arayalım!
EMLAK ARIYORUM!
MÜŞTERİ ARIYORUM!
Bizi takip edin!Bizi takip edin!
E-Bültenimize üye olun!
Bodrum

Editörden

 

Editörden

MÜTEKABİLİYET YASASI 22.12.2011
BODRUM'DA EV ALMAK İSTİYORUM!
01.06.2011
GAYRİMENKUL PİYASASINDA İNİŞ VE ÇIKIŞLAR
16.03.2011
2011 YILI GAYRİMENKUL PİYASASININ SEYRİ 23.02.2011


GAYRİMENKUL PİYASASINDA İNİŞ VE ÇIKIŞLAR 16.03.2011

Emlak fiyatları, geçen yıl bir önceki yıla göre 18 ülkede artarken, 18 ülkede geriledi. Türkiye de emlak fiyatları düşen 18 ülke arasında yer aldı.

Küresel Emlak Rehberi, 36 ülkede yaptığı araştırma sonucu hazırladığı rapora göre, küresel emlak fiyatlarında geçen yıl en yüksek artış yüzde 19,09 ile Letonya'da oldu. Letonya'yı yüzde 13,60'la Singapur, yüzde 13,43'le İsrail izledi.

Emlak piyasasında en keskin düşüş ise yüzde 11,60'la İrlanda'da görüldü. ABD'de emlak fiyatlarında gerileme eğilimi geçen yıl da devam ederken, İrlanda, Bulgaristan, Macaristan, Litvanya, Yunanistan ve Ukrayna'da emlak piyasasında hala ciddi sıkıntılar kendini gösteriyor.

Doğu Avrupa piyasasında emlak pazarının gerilemeye devam etmesine karşın, emlak fiyatlarında geçen yıl görülen düşüş bir önceki yıla göre daha az oldu.

İskandinav ülkelerinde ise emlak fiyatlarındaki hızlı artışın sona erebileceği belirtiliyor.
Baltık ülkelerinde, Letonya ve Estonya'da emlak piyasası geçen yıl güçlü bir toparlanma kaydetti ancak artışın duracağı tahmin ediliyor.

Tayvan, Tayland ve Japonya gibi bazı Asya ülkelerinde emlak fiyatlarının artmaya devam ettiği fakat Singapur'daki hızlı artışın daha makul seviyelere gerilediği görülüyor.

Türkiye'de ise 2009 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 4,16 oranında değer kaybeden emlak fiyatları, geçen yıl da yüzde 4,80 oranında geriledi. Türkiye'de emlak fiyatları, geçen yılın dördüncü çeyreğinde ise bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,19 oranında değer kaybetti.

KAYNAK

Piyasadaki genel görüş yaşanan bu daralmanın taşların yerine oturması bakımından önem taşıdığı yönünde. Yani 2005 yılında istikrarsız ve aşırı bir büyüme gösteren emlak piyasası gerçek seviyesine geliyor. Fiyatlar olması gereken noktalara oturuyor. Piyasanın çok hızlı bir büyüme göstermesi yerine yavaş ama sürekli bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Geldiğimiz noktada gerçekten de çok uygun fiyatlardan ve çok uygun koşullarda konutlar alınabiliyor.

KAYNAK

Sonuç olarak geçtiğimiz yıl gayrimenkul sektörü Asya ülkelerinde; yukarı yönlü seyrederken, Batı Avrupa ve Amerika’da trend aşağıya doğru olmuştur. Türkiye de ise fiyatlar makul seviyelere gelmiş, özellikle cazip kalan konutlar alım fırsatı olarak değerlendirilmelidir.

Estateinwest - BODRUM


2011 YILI GAYRİMENKUL PİYASASININ SEYRİ 23.02.2011

Konut kredi faiz oranlarının düşük seyri, hedef müşteri kitlesinde beklenen güven artışı, olumlu ekonomik beklentileri ve her geçen gün karşımıza çıkan farklı projeler konut piyasasındaki canlanmayı ifade ediyor.

Kredi maliyetlerinin oldukça düşük olması ve ihtiyaçların artarak devam etmesi, seçim yılı olmasına rağmen konut talebini canlı tutacaktır…
2011 yılında başlayan bir uygulamayla artık bitmiş projelerde reel fiyatın %75’ine kadar kredi verilecek olması anahtar teslimi projeleri biraz daha avantajlı bir duruma getirecektir.

‘’Kriz sebebiyle oldukça hareketli geçen 2009 yılının ardından 2010 da gayrimenkul fiyatlarındaki artış endişelendirmişti fakat yapılan bu zamlar sektörde herhangi bir gerileme yaşanmasına sebep olmadı . Aksine gayrimenkul piyasası 2010 yılında  göz ardı edilemeyecek bir büyüme sürecine girdi. Bu sürecin 2011 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor. Özellikle konut kredilerindeki düşüşlerin destekleyeceği bu talep artışının ardından konut fiyatlarında ve kiralarında az bir miktar fiyat artışı ön görülüyor. Fakat bu artış gayrimenkul yatırımlarına olan talebi etkileyecek miktarda olmayacaktır. Kriz sebebiyle oldukça hareketli geçen 2009 yılının ardından 2010 da gayrimenkul fiyatlarındaki artış endişelendirmişti fakat yapılan bu zamlar sektörde herhangi bir gerileme yaşanmasına sebep olmadı . Aksine gayrimenkul piyasası 2010 yılında  göz ardı edilemeyecek bir büyüme sürecine girdi. Bu sürecin 2011 yılında da artarak devam etmesi bekleniyor. Özellikle konut kredilerindeki düşüşlerin destekleyeceği bu talep artışının ardından konut fiyatlarında ve kiralarında az bir miktar fiyat artışı ön görülüyor. Fakat bu artış gayrimenkul yatırımlarına olan talebi etkileyecek miktarda olmayacaktır.

Yatırımcının her zaman güvenle tercih ettiği Gayrimenkul genellikle gülümseten bir yatırım aracı olmuştur. Özellikle son yıllarda  yapılan son derece kaliteli ve uygun fiyatlı projeler yatırımcının ilgisini gayrimenkul sektörüne çekmeye başlamış, gayrimenkul piyasasının da tekrar canlanmasında etken olmuştur

Ayrıca uzmanlar  2011 Haziran ‘da gerçekleşecek olan genel seçimin  gayrimenkul sektörünü referandum süreci kadar etkilemeyeceği  görüşünde olup , Haziran sonrası taleplerin artacağını tahmin ediyorlar. 2011 yılı gayrimenkul sektöründeki büyüme oranı ise en az % 10 olacağı düşünülüyor.’’ KAYNAK

Ekonomik göstergeler, faiz oranlarının seyri ve dövizin yatırım aracı olmaktan çıkması, 2011 yılı için gayrimenkul yatırımı açısından cazip kılıyor. Gayrimenkul almanın tam zamanı, çünkü paranın gayrimenkulden başka gidecek yeri kalmadı.” 

Estateinwest - BODRUMAnasayfa