Biz Sizi Arayalım!
EMLAK ARIYORUM!
MÜŞTERİ ARIYORUM!
Bizi takip edin!Bizi takip edin!
E-Bültenimize üye olun!
Bodrum

Emlak Haberleri

Emlak Haberleri  

» Türkiye ve Dünya Gayrimekul Sektör Bülteni 29.12.2011
» Yunan adaları Türklere açıldı 03.05.2011
» Kredi ile ev almak isteyenler acele etmeli! 11.04.2011
» Avrupa’nın En Yüksek Binası İstanbul Sapphire Kapılarını Açıyor 07.03.2011
» Komşunun evleri Türkiye'de satılacak! 16.02.2011
» 2011'in öne çıkan projeleri Avrasya Emlak'ta görücüye çıkacak...14.02.2011
» Gayrimenkul 2011'de daha hareketli olacak...11.02.2011
» Konut kredinizi yeniden yapılandırırken nelere dikkat etmelisiniz? 07.02.2011
» Yabancıların Bodrum'a olan ilgisi arttı...03.02.2011
» Konut kredilerine sınırlama geliyor... 02.02.2011


Türkiye ve Dünya Gayrimenkul Sektör Bülteni 29.12.2011

DÜNYA EKONOMİSİ
YAVAŞLAMA ENDİŞESİ VE BORÇ SORUNUNA ÇÖZÜM ARAYIŞLARI
Gelişmiş ülke ekonomilerinde büyüme endişeleri ile Avrupa Euro bölgesinde borç sorununa yönelik çözüm arayışları dünya ekonomisinde belirleyici olmaktadır. Üçüncü çeyrekte ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüyerek resesyona girmekten kurtulmuştur. Avrupa Birliği’nde ise ekonomi hızla durgunluğa yaklaşmaktadır. Euro bölgesinde yaşanan borç sorununun çözümü için ise zamana yayılan önlemler alınmaya devam edilmektedir. Gelişen ülkelerin büyüme performansı da ilk kez hissedilir şekilde yavaşlamaktadır. s

DÜNYA İNŞAAT KONUT VE TİCARİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ
GELİŞMİŞ ÜLKELERDE DURAĞANLIK SÜRÜYOR
İnşaat, konut ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyetler gelişmiş ülkelerde durağanlığını korurken, gelişen ülkelerde de göreceli bir yavaşlama yaşanmaktadır. ABD’de üçüncü çeyrek inşaat faaliyetleri durağan ve zayıf kalırken, konut sektöründe ise yeni ve mevcut ev satışları üçüncü çeyrekte de düşük kalmıştır. Konut fiyatlarında ise son dört aydır sınırlı artış eğilimi ümit vermektedir. Ticari gayrimenkul sektöründe de talep ve fiyatlar durağanlaşmaktadır. AB de ise inşaat sektöründe 12 çeyrektir süren küçülme sona ermiştir. Üçüncü çeyrekte inşaat faaliyetlerinde ilk kez sınırlı da olsa bir büyüme olmuştur. Gelişen ülkelelerde ise inşaat ve gayrimenkul sektörlerinde balon endişelerine karşı yavaşlama sürmektedir. Küresel ölçekte ticari gayrimenkul yatırımları sınırlı ölçüde gerilerken, finansman olanakları yeniden sınırlanmaktadır.

TÜRKİYE İNŞAAT KONUT VE TİCARİ GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ
İNŞAAT VE GAYRİMENKUL FAALİYETLERİNDE HIZLI BÜYÜME
İnşaat sektörü yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 10.6 büyümüştür. İnşaat sektöründe göreceli hızlı büyüme sürmektedir. Hızlı büyümenin arkasında bu kez kamu kesiminin artan inşaat harcamaları bulunmaktadır. Üçüncü çeyrekte konut yapı ruhsatları ve özellikle yeni konut arzları ile konut satışları göreceli yüksek seviyelerini korumuştur. Konut kredisi faiz oranlarındaki yükselmeye bağlı olarak kredi kullanımı yavaşlamaktadır. Yeni AVM ve ofis yatırımları, yeni arzlar ve yerli yabancı şirketlerin kiralama talepleri sürmektedir. Türk Lirasının değer kaybı dolar cinsi kiraları durağanlaştırmıştır.

DÜNYA İNŞAAT VE KONUT SEKTÖRÜ
ABD İNŞAAT HARCAMALARI ZAYIF VE DURAĞAN
ABD’de inşaat harcamaları yılın üçüncü çeyreği döneminde zayıf ve durağan kalmaya devam etmiştir. Üçüncü çeyrekte konut inşaat harcamaları ikinci çeyrekle karşılaştırıldığında hemen hemen aynı kalmıştır. Son çeyrek içinde ise Ekim ayı verilerine gore konut ve konut dışı bina inşaatı harcamaları yine durağan kalmayı sürdürmektedir.

ABD KONUT SEKTÖRÜ DURAĞAN
ABD konut sektöründe yıl genelinde durağan bir gelişme yaşanmaktadır. Yeni ev satışları yıl genelinde zayıf ve durağan kalırken, mevcut ev satışlarında iki çeyrek üst üste yaşanan hızlı gerilemenin ardından üçüncü ve dördüncü çeyrekte artış yaşanmaktadır. Ancak yıllık bazda satışlar geçen yılın halen altındadır. Konut fiyatlarında ise üçüncü çeyrekte artışlar sınırlı kalmış ve konut fiyatları durağanlaşmıştır. ABD konut sektörü kriz öncesi döneme gore halen zayıf seyretmektedir.

EURO ALANINDA İNŞAAT FAALİYETLERİNDE KÜÇÜLME SONA ERDİ
Avrupa Birliği Euro alanında inşaat harcamaları son 12 çeyrektir yaşadığı küçülme ardından ilk kez 2011 yılının üçüncü çeyrek döneminde büyüme göstermiştir. 12 çeyrek küçülme ardından dip seviyesini bulan inşaat harcamalarında sınırlı da olsa bir artış ortaya çıkmıştır. Konut inşaatlarında büyüme yüzde 1.6, konut dışı bina inşaatlarında büyüme yüzde 0.5 olmuştur. Alt yapı inşaat harcamalarının da katkısı ile üçüncü çeyrek döneminde inşaat faaliyetleri yüzde 1.7 büyümüştür.

TÜRKİYE KONUT SEKTÖRÜ
KONUT KREDİSİNDE YILLIK GENİŞLEME YÜZDE 32
Konut kredisi büyüme hızı üçüncü ve dördüncü çeyrekte yavaşlamaktadır. Üçüncü çeyrek sonu itibari ile konut kredilerinde genişleme hızı yüzde 32 olmuştur. 2 Aralık itibari ile ise genişleme hızı yüzde 25’e gerilemiştir. Faiz oranlarındaki yükselme ve bankaların kredi kullandırma konusundaki iştahlarında azalma kredi genişleme hızını yavaşlatmaktadır.

KONUT KREDİSİ KULLANIMI DÜŞTÜ
2011 yılı üçüncü çeyrek döneminde kullanılan yeni konut kredileri düşmüştür. Üçüncü çeyrekte kullanılan kredi sayısı 75.053 ile son 8 çeyrek dönemin en düşüğü olmuştur. Kullanılan kredi tutarı ise 5.33 milyar TL olarak gerçekleşmiştir. Kullanılan kredi tutarı da yine son 8 çeyrek dönemin en düşük tutarı olmuştur. Kredi faizlerindeki yükselme ve tüketici güvenindeki zayıflama kredi kullanımı da sınırlandırmıştır.

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ YÜKSELİYOR
Konut kredisi faiz oranları yılın ikinci çeyrekte yüzde 1’in üzerine çıktıktan sonra artışını yılın üçüncü ve son çeyreğinde de sürdürmektedir. Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı önlemleri uyguladığı Ağustos ayından bu yana TL ticari ve tüketici kredisi faizleri yükselme eğilimine girmiştir. Buna bağlı olarak konut kredisi aylık ortalama faiz oranları da yükselmekteir. Ortalama faiz oranları geçen yılın sonuna göre 0.39 puan artış göstermiştir.

KONUT SATIŞLARI YAVAŞLIYOR
Türkiye genelinde konut satışları üçüncü çeyrek dönemde 101.754 adet olarak gerçekleşmiştir. İkinci çeyrekte 107.308 ile son 6 çeyrek dönemin en yüksek seviyesine ulaşan konut satışları yılın üçüncü çeyrek döneminde ikinci çeyreğe göre yavaşlamıştır. Ancak geçen yılın aynı çeyrek dönemine göre konut satışları yüzde 21.6 artmıştır. Üçüncü çeyrekte diğer illerdeki konut satışlarının artmaya devam etmesi önemli bir gelişmedir.

KONUT ALMA EĞİLİMİ DALGALANIYOR
Tüketicilerin konut satın alma eğilimi 2011 yılı genelinde dalgalanma göstermektedir. Yılın ilk çeyrek döneminde artan satın alma eğilimi ikinci çeyrekte zayıflamış, üçüncü çeyrekte ise son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Yılın dördüncü çeyrek döneminde ise Ekim ayı verilerine göre tüketicilerin konut satın alma eğilimi yeniden gerilemektedir.

MEVCUT KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ EĞİLİMİ SÜRÜYOR
Mevcut konut fiyatlarında artış eğilimi sürmektedir. Üçüncü çeyrekte mevcut konutların satış fiyatları endeksi 2 puan daha yükselmiştir. Dördüncü çeyrekte de sınırlı artış eğilimi korunmaktadır. Türkiye genelinde konut fiyatları endeksi 2011 yılında 10 aylık süreçte 5.7 puan artarak 99.2’ye ulaşmıştır. Ancak konut fiyatları halen 2007 yıl sonu fiyatlarının altında kalmaktadır.

YENİ KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ
Yeni konut fiyat endeksi yılın üçüncü ve dördüncü çeyrek döneminde artış eğilimini sürdürmektedir. Üçüncü çeyrekte 1.8 puan yükselen yeni konut fiyat endeksi Ekim ayında 2.8 puan yükselmiştir. Böylece yıl başından bu yana yeni konut fiyat endeksi 7.9 puan yükselme göstermiştir. Daire grupları içinde en yüksek fiyat artışı ise 10.6 puan ile 2+1 dairelerde yaşanmıştır.

Kaynak: http://www.gyoder.org.tr/PDFs/Publishings/2011_III_Quarter.pdf

 


Anasayfa