Biz Sizi Arayalım!
EMLAK ARIYORUM!
MÜŞTERİ ARIYORUM!
Bizi takip edin!Bizi takip edin!
E-Bültenimize üye olun!
Bodrum

Haberler Estateinwest Bodrum

 

Haberler

» 2. Turgut Reis ve Türk Denizcilik Tarihi Uluslararası Sempozyumu... 24.10.2013
» Turgutreis Belediyesi Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezi...
09.04.2012

» TED Bodrum Koleji'nin temeli törenle atıldı... 10.12.2011
» Gümüşlük "Sakin Şehir" olma yolunda... 05.12.2011

»
Azure Villaları'nda inşaat faaliyetleri başladı... 14.11.2011
»
Bodrum Yacht Festival 2011 12.10.2011
»
Bodrum Uluslararası Bale Festivali 03.08.2011
»
D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali! 26.06.2011
» Günbatımında Caz Keyfi!... 12.05.2011
»
Bodrumda sahiller doldu!... 27.04.2011
»
Rusya ile vizesiz dönem başlıyor... 15.04.2011
»
Bodrum'un yatları dünyanın gözdesi... 08.03.2011
»
Su Altı Fotoğraf Yarışması Bodrum'da... 28.02.2011
»
Bodrum'a Cemil İpekçi Tasarım Merkezi... 16.02.2011
»
BAYK KIŞ TROFESİ 12 - 13 ŞUBAT'TA II. AYAK YARIŞLARIYLA DEVAM EDİYOR... 14.02.2011
»
Bodrum'da yazdan kalma günler...07.02.2011
»
Artemisia Evleri'nde genel bakım çalışmaları başladı... 02.02.2011


Gümüşlük "Sakin Şehir" (''Cittaslow Ağı'') olma yolunda... 05.12.2011

Gümüşlük Belediyesinin yerel özelliklerin korunmasını amaçlayan ''Cittaslow Ağı''na üye olmak ve ''Sakin Şehir'' unvanını almak amacıyla çalışma başlattığı bildirildi.

Gümüşlük Belediye Başkanı Mehmet Tire yaptığı açıklamada, İtalya'daki Cittaslow Ağı'na üye olmak ve ''Sakin Şehir'' unvanını almak için istenen belgeleri hazırladıklarını söyledi.

Gümüşlük Sakin Şehir

Bir beldenin bu unvanı alabilmesi için geleneksel yapıların korunması, araçların şehir merkezinden çıkarılması, yerel ürünler ve yenilenebilir enerji kullanılması, kent dokusunun korunması ve gürültü kirliliğin önlenmesi gibi kriterlerin bulunduğuna işaret eden Tire, belediyenin bu kriterleri yerine getirebilmek için çalıştığını ifade etti.

Sakin Şehir unvanının dünyada her geçen yıl önem kazandığına değinen Tire, ''Yalnız, Sakin Şehir kriterlerini uygulayanlar belli bir süre içinde bu unvanı alabilir. Biz şimdi bu kriterleri yerine getirebilmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Belgelerimizi hazırladık, arkadaşlarımız ilgili kurumlara iletecekler. Bu unvanı alabilirsek çok sayıda turistin ilgisini de çekeriz'' dedi.

Sakin Şehir kriterlerini yerine getirmeleri halinde örnek bir belde olacaklarına işaret eden Tire, ''Gümüşlük doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir belde. Sessizliği, doğallığının bozulmadan bugüne kadar gelmesi, arkeolojik sit bölgesi olması, Karakaya köyünün kentsel sit olması, doğal sit alanlarının bol olması, bizim için en büyük avantaj. İnsanlar son dönemde doğal güzellikleri dolayısıyla Gümüşlük'ü çok fazla tercih etmeye başladı. İnşallah biz de önümüzdeki günlerde Sakin Şehir unvanını kazanırız'' diye konuştu.

Tire, beldede sürekli yaşayan 150, yılın büyük bölümünü Gümüşlük'te geçiren ise yaklaşık 400 yabancı bulunduğunu ifade etti. Beldede yaşayan yabancıların da Sakin Şehir olma fikrine sıcak baktığını anlatan Tire, şunları söyledi:

''Beldemizde yaşayan yabancılarla zaman zaman sohbet ediyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bize söyledikleri şeylerle faydalı oluyorlar. Bazı yabancıların beldemizde sürekli oturdukları konutları var ve yabancılar doğal güzellikleri dolayısıyla her geçen yıl beldemize daha fazla ilgi gösteriyor. Burada doğal ve sessiz bir ortamda yaşamlarını sürdürmek istiyorlar.''

Yaklaşık 6 yıldır Gümüşlük'te yaşayan İngiliz Eric Dixon ise, doğal güzellikleri için beldeyi tercih ettiğini söyledi. Bodrum Yarımadası'nı gezdiğini ve Gümüşlük'te yaşamaya karar verdiğini anlatan Dixon, ''Burada yaşadığımız için kendimizi çok şanslı sayıyoruz. Gümüşlük kendini koruyarak buraya kadar geldi'' dedi.

Bodrum Yarımadası'nın en eski yerleşim birimlerinden biri olan Gümüşlük, sessizliği, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla dikkati çekiyor. Gümüşlük, flora zenginliğiyle de biliniyor.

Yürüyerek ulaşılabilen Tavşan Adası'nı her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Adaya yürüyerek ulaşan ziyaretçiler, buradan gün batımını izliyor. Kışın sessizliğe bürünen beldeyi yaz aylarında aralarında sanat dünyasından ünlülerin de yer aldığı çok sayıda kişi ziyaret ediyor.

Gümüşlük'teki tarihi yapılar da ilgi çekiyor. Eklisia Kilisesi'nde yazın uluslararası klasik müzik festivali düzenleniyor.

 
 Kaynak: kenttv.net


Anasayfa